Hverdag

Desember da

I den søte juletid har det blitt litt film, litt bok og mye tankevirksomhet og planlegging inni meg – for å lage en fin jul. Jeg har bakt flere julekakeslag og vært i godt slag sånn «husmormessig» – det er så fint å få invitere de jeg er glad i til koselige stunder hos meg.

Jeg har ikke kommet gjennom veldig mange bøker, men det har vært godt å lese. Og leve i litteraturen når fokuset har vært der, når freden har senket seg og kreativiteten plutselig, innimellom, har spiret også i ordene igjen. Jeg gror på bokstaver. Lager meg egne meninger.

Jeg har lest:
– Andre tider av Einar Økland – en diktsamling verdt å merke seg, nå og for alltid
– Sug av Cecilie Løveid – en sugerende, poetisk roman – Odel av Dordi Strøm
– Odel av Dordi Strøm – en roman som jeg levde meg godt inn i
– Rome og Julie av William Shakespear i nynorsk drakt (gjendiktning) av Edvard Hoem, kjærlighetshistoriene over alle
Sjakknovelle og andre tekstar av Stefan Zweig – en samling tekster som beveger seg i det hverdagslige samtidig som det essensielle og store 
– Anna – En fabel om klima og miljø av Jostein Gaarder – en fin, liten roman om global oppvarming, klimakrise og en sjanse til, til å redde framtida vår. Underfundig, opplysende og med stort innehold av håp.
– Sorg er den greia med fjær av Max Porter, som jeg også leste i 2018. En bok som gir vanskelig sorg et språk. Poetisk, humoristisk, tankevekkende.

Filmer:
Teddybjørnens jul (tv2 play), filmen om Teddybjørnen og Mariann fra sangen til Alf Prøysen som gikk på kino i fjor. Hyggelig å se!
Fatman – julefilm, en actionkomedie, med Mel Gibson i hovedrolle som julenisse. Morsom, spennende og annerledes variant av julen.
Hjem til jul – den norske spillefilmen fra 2010 som Maria Mena skrev sangen Home for Christmas til, som nå er en hit – og filmen er en av mine absolutte julefilm- favoritter. Jeg har fått meg fast tradisjon med å se den ved juletider.
Barbie-filmen fra 2023 – underholdende, morsom, uhøytidelig og samtidig samfunnskritisk og tankevekkende.

Kulturelle opplevelser: Frost i nynorsk drakt på Det norske teatret 15. desember – magisk, inkluderende og helt topp!
Kinofilm 29. desember: Bukkene bruse på Badeland sammen med niesen min

Jul i Det norske teatret

Legg igjen en kommentar