Hverdag

Januar du var – her <3

Januar har vært mest gode med noen (også større) vonde innslag. Det gode: Være sammen med folk jeg liker, feire både min og noen jeg er glad i sine bursdager (januar er på grunn av de tingene alltid litt ekstra å glede seg over), oppleve samhold og å være nyttig på jobb samt få tilbakemeldingsrapport på alt jeg gjør godt og nye piggsko så jeg går godt og støtt. Det vonde: stilletiende som skrift uten bokstaver eller en arm som ikke er her lenger. En amputasjon på noe jeg trodde jeg var og ikke våger bli… igjen. Likevel, livet må være her, og derfor måtte jeg gjøre et kompromiss, for å kunne fortsette å være her. Det andre vonde av betydning: at bruddene i ryggen gjør seg gjeldene og setter meg tilbake. Flere gode ting er besøk, deling av opplevelser, flere ting å glede seg til framover. Som musikk i mine ører! 🙂

Jeg har lest:
Jeg heter Lucy Barton av Elizabeth Strout,
en lettlest men også fengende roman jeg fikk i julepresang. Fortalte meg om positive ting med å skrive, og at det ikke trenger å være den største fortellingen man forteller. Bare den er min?
Korte foredrag av Anne Carson gjendiktet av Tone Hødnebø – en liten bok som utfordrer prosa-sjangeren og gir meg mye, både om en rekke temaer og i form av å ville skrive, undersøke, forstå – menneskene og verden vi lever i.
Fallgard av Martin Baldysz, om å være fanget i bygda si, lengte, være fri?
Døden på Oslo S av Ingvar Ambjørnsen – leste boka for første gang nå, en perle av en ungdomsbok som gav en leseopplevelse for livet. Filmen så jeg på 90-tallet tror jeg, nå feiret jeg bokopplevelsen med filmreprise.
Villanden av Henrik Ibsen en historie jeg er svært glad i, og å lese denne gav en gjenklang i det lille jeg husker fra ungsomsskolen. Ibsen satt – nettopp fordi dette er litteratur som jeg aldri vil glemme. Takk, Ibsen, som skrev Villanden 100 år før jeg ble født. Litteraturen og skuespillet vil leve videre, det er jeg sikker på.
Samla noveller av Gunhild Øyehaug – påbegynt, er omtrent halvveis – en liten lesefest

Film:
Kampen om Narvik
Døden på Oslo S

Fint på tv: Hver gang vi møtes, farmen kjendis, The Voice, dokumentarserien om familen Nerdrum , portrett-mesterskapet

Legg igjen en kommentar