Hverdag

Ås i mellom

Onsdag har jeg handledag her i Ås og vi reiser halv fire. Vi er på matbutikk da, evt. også for eksempel innom Europris hvis det er noe «husmor» trenger derifra. Onsdagen denne uka skulle jeg bare ha noe i én butikk og hadde derfor litt god tid – og den tida brukte vi særdeles godt! Vi har nemlig en bruktbutikk her i Ås som er åpen tirsdag, onsdag, torsdag og lørdag. Hverdagene er det kl. 16 butikken er åpen til, så vi rakk akkurat en tur innom før vi dro på Coop Extra.

Det ble en meget god opplevelse. Jeg kjøpte kransekakeformer uten en eneste skramme eller et bruksmerke! Jeg har et sett former fra før av, men disse var bare helt helt prima så jeg spanderte på meg dem likevel. Jeg kjøpte også fem kokebøker til interessen min med å bake og kokkelere. Jeg måtte være litt rask så klart, så alle kokebøkene var ikke like sentrale for meg, men to av dem var mer enn prima og et godt tilskudd til repertoaret mitt. Gamle gjenstander for andre blir nye for andre ingen, og det syns jeg er en fin ting å tenke på. Takk for en god butikk – som også er meget godt besøkt. Det gjør det mulig for slike veldedige organisasjoner å drifte butikk! Så et klapp på skuldra til oss som stikker innom i ny og ne også. Jeg hadde videre en hyggelig prat med damen i kassa. Jeg ville kjøpe en spiralloff-form, men den manglet det som holde de to delene sammen så da måtte jeg vente. Men hun sa det nok kommer igjen. Jeg ønsket henne en fin onsdagskveld. Ja rene toppen av kransekaka ble den titten innom!

Butikken etterpå gikk også helt greit, jeg fikk gjort mine innkjøp. Melka jeg skulle bake med fikk jeg helt nyinnsatt i hylla da det nesten var tomt! Jeg hentet også pakka mi på post i butikk på samme sted, det trives jeg med – å hente over disk der.

Det jeg egentlig vil med innlegget, er å formidle gleden som oppstår i meg når jeg føler at det sosiale og mellommenneskelige er på plass – sånn oss mennesker som egentlig ikke kjenner hverandre også i mellom. Det er så fint å få den sosiale hverdagspraten for meg og å føle meg som en jevnbyrdig innbygger. Det skal ikke så mye til, men kan gi nettopp følelsen av at det er godt å være til, som en del av et lokalsamfunn også.

Ja, i Ås er det godt å bo og her jeg bor nå trives jeg godt med å ha gjestene mine på besøk. Altså en leilighet som jeg både har det ålreit i i hverdagen min og som jeg liker å invitere andre inn i, til å leve livet mitt sammen med meg. I morgen får jeg middagsbesøk og gleder meg til det. Ønsker alle en god lørdagskveld! Tygg på noen gode ord, en hyggelig setning mellom deg og kanskje naboen, en på butikken eller over telefon?

Legg igjen en kommentar