asperger syndrom · Hverdag

Det viktige med «den følelsen» (kjøp og salg)

Jeg er ofte sårbar når jeg handler. Litt som at det er mange valg og at jeg blir ustø – også i det som er meg selv, hva jeg mener, hva jeg vil og hvem jeg kan være – videre. Er jeg liv laga, liv verdig liksom….

Når jeg står i butikken, er det ganske viktig for meg hvordan ekspeditørene behandler meg hvis jeg er i kontakt med dem. For eksempel kan jeg føle meg som en veldig verdsatt kunde når jeg er i en litt finere kjøkkenbutikk og ser at fagpersonalet kan sine saker og jeg kjenner at de er helt og fullt til stede for oss kundene – alle oss, en og hver især.

En motsatt følelse: På lørdag, da jeg var på en outlet-butikk for Nike, var det fullstendig folkelig kaos. Det var stort sett et par av hver type, i en størrelse. Jeg ble derfor stående å kave ganske mye bare for å få prøvd to par som passet greit nok på. Denne følelsen kan jeg klare å håndtere hvis jeg kjenner at jeg gjør et skikkelig godt kjøp. Men når du føler nærmest at du står på et loppemarked med folk som trekker og drar, fungerer ikke det når prisene likevel er omtrent like høye som i sportsbutikken. De var satt ned med tretti prosten – og det er jo et tilbud sportskjedene også byr på – stadig vekk. Når eller hvis jeg skal spandere på meg sko til rundt tusenlappen, ønsker jeg å føle at jeg får et godt utvalg å velge i og at det jeg får er prima for i alle fall meg.

I matbutikken, føler jeg meg som et godtatt og likeverdig menneske når jeg får hjelp hvis det er en vare som mangler eller jeg ikke får øye på selv. Jeg føler meg også ekstra verdsatt når jeg får assistanse via epost eller telefon når jeg er i villrede før en handel – for å vite noe om vareutvalg og pris før jeg kommer, jeg fungerer så mye bedre i valgprosessene om ikke alt er uforutsigbart.

Som person på autismespekteret responderer jeg godt på forutsigbarhet. Derfor legger jeg til rette for at det skal bli ålreit for både meg og de jeg handler hos når jeg skal «ut i verden». Jeg sjekker vareutvalg og priser via nettet – for matbutikkene på kundeaviser og tilbuds-app – og er godt forberedt for hva jeg får hvor når tidspunktet for handel skal skje. Det gir meg mestring og hverdagsgleder og jeg ser fram til turene mine i butikkene, på onsdager stort sett her på postnummer 1430, Ås. 🙂

Legg igjen en kommentar