asperger syndrom · Hverdag · samfunn

Konfirmant, tiden som forsvant og vi som vant oss selv med tid og stunder?

8. mai det året jeg fylte 15 stod jeg som borgerlig konfirmant. På huset vårt vaiet flagget i vinden. Det var sol og varmt og vakkert og jeg stod fin-pyntet med frisørlagt hår og bunaden på. Jeg var ikke konfirmanten som var høyest i hatten, det var skikkelig skummelt å gå over scenen i Lillestrøm kulturhus og ta kurslederne i hånda da jeg fikk mitt «diplom».

Tross egen ungdoms-usikkerhet blant de andre, hadde jeg en nydelig markering av meg. Jeg var sammen med familien, korpset jeg spilte i spilte utenfor hagen vår for meg. Sola skinte, det var varmt nok til å sitte ute. Og vet dere hva? Neste dag hadde vi snø akkurat der! For en flaks jeg hadde, ungdommens flaks inn i neste epoke av livet, på selveste frigjøringsdagen.

I dag minnes jeg, ser flagget vaie og sender en tanke til alle andre som har en slik markering i disse dager. Jeg husker at det skumleste jeg opplevde, var kortene der det var trykket: Dagen i dag er den første i resten av ditt liv. Den gav meg sånn skikkelig panikk, jeg følte liksom ikke at jeg klarte å bruke den «rett», for jeg var jo ikke helt rett, helt akseptert og kul blant de andre på min alder osv… kanskje var det der skoen trykket.

I dag er jeg fri fra følelsen av å være helt feil uten å vite hva det «er med meg». Nå prøver jeg i stedet å verdsette egenskapene – også de i lys av å være på autismespekteret – som er med på å gjøre meg til meg. Her er jeg og sier til Norges land: gratulerer med frigjøringsdagen ano 2025!

Illustrasjonsfoto: Jeg syns dette bildet, der blomstrer gror i en trehjulssykkel, kan illustrere godt det å ha med seg barndommen og minnene fra den spede, og for meg gode, begynnelse på livet som helt helt liten og videre til stor og nå mer trygg igjen på den som er meg (delvis i det minste og ofte på godt lag(!) med andre som backer opp, ser og ivaretar).

Legg igjen en kommentar